Okná dobrej kvality by mali správne fungovať niekoľko alebo dokonca niekoľko desiatok rokov. Existujú však situácie, keď je potrebné okná jednoducho vymeniť skôr. Samotná zmena trendov či skôr technológie nie sú bezvýznamné. Čo je signálom, popri chuti na modernizáciu okien, kedy by sme mali vážne premýšľať o ich výmene?

Okná nielen osvetľujú miestnosť, zabezpečujú cirkuláciu vzduchu alebo poskytujú rám na prekrásny výhľad na okolité vonkajšie prostredie, ale každý deň nás chránia aj pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a hlukom. Neustále využívanie materiálu v kombinácii s nepravidelným čistením a údržbou znamená, že hoci by sa mali používať mnoho rokov, okná sa často musia vymeniť skôr. Okrem prípadu trvalého poškodenia rámu alebo skla, ku ktorému došlo v dôsledku nešťastnej nehody, ako je náhodné kopnutie futbalovej lopty alebo úmyselné vlámanie, je potrebné venovať pozornosť aj niekoľkým ďalším situáciám.

Okná by mali byť tesné. Vďaka tomu chránia pred nadmerným teplom a chladom v miestnosti a zabezpečujú príjemnú mikroklímu

Premenlivá teplota ovplyvňuje nielen blaho a pohodu, ale aj stav peňaženky, keď si príliš teplá alebo studená miestnosť vyžaduje neustále používanie klimatizácie alebo kúrenia. Ak sa napriek údržbe a nastaveniu kvalita tepelnej izolácie okien zníži a účty sa budú každý rok zvyšovať, mali by ste vymeniť okná.

Aj keď po určitom čase hluk už prestaneme vnímať, neznamená to, že to nie je nepríjemné alebo dokonca nebezpečné pre zdravie. Naopak, môže spôsobiť neustálu podráždenosť, nedostatok alebo problémy so spánkom a pri vysokej a stálej intenzite problémy so sluchom. So samotným oknom ​​môže byť spojená zlá zvuková izolácia okien, vrátane vyššie uvedenej slabej alebo žiadnej tesnosti, ale tiež so zvýšením úrovne hluku navonok. To je ďalší signál na to, že okná je potrebné vymeniť. Pri výbere nových okien by sme mali venovať pozornosť aj tomuto bodu, a ak napríklad žijeme na rušnej ulici, rozhodne by sme si mali vybrať zvukovo izolačné okná.

Ďalším signálom je moment, kedy okno prestane správne fungovať.

Nemôže sa otvárať ani zatvárať, alebo keď nie je možné použiť ďalšie funkcie, ako je napríklad otvorenie hornej časti okna alebo mikro vetranie. Nie je to len nepríjemné, ale môže to mať negatívny vplyv aj na bezpečnosť použitia

Pretože okná by mali správne fungovať aj niekoľko desaťročí, môže sa v tejto oblasti objaviť otázka zmeny estetiky, trendov alebo parametrov. Aj keď to nie sú najdôležitejšie dôvody, estetická a technická modernizácia môže prispieť k zabezpečeniu potrebného komfortu pre členov domácnosti alebo používateľov budov. V tomto prípade sa neoplatí robiť unáhlené rozhodnutia, ale využiť čas renovácie. V dôsledku toho nebude inštalácia nových okien, ako súčasť väčšieho plánu, príliš náročná. Okrem toho je to šanca na výber nového materiálu a štýl okien, ktorý bude zodpovedať meniacemu sa vonkajšiemu a vnútornému usporiadaniu budovy a dokonca aj možnosť zmeniť klasické okná na veľkoplošné zasklenie. Určite sa oplatí využiť takýto okamih a zaistiť si tak konzistentnosť a harmóniu usporiadania.

Potrebujete vymeniť vaše okná? Ak neviete, ktorý systém zvoliť, využite znalosti a skúsenosti našich odborníkov. Kontaktujte nás a my vám odpovieme na vaše otázky a pomôžeme vám s výberom.